ویژه ها

رهبر انقلاب اسلامی برداشت برخی افراد و نویسندگان مبنی بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامی را نادرست و
سردار غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین، به مناسبت فرارسیدن هفته دولت، پیام تبریک صادر کرد.
در شورای عالی مدیران معاونت صدای جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۳۱ مردادماه ازمجموعه‌ نمایش های فاخر دفاع
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت ضمن تاکید بر لزوم کار جهادی و تلاش بی‌وقفه برای حل
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: در حوزه تهدیدات مستقیم توانسته‌ایم به سطحی از توانمندی و بازدارندگی دس
گودرزی با بیان اینکه دشمن و ضدانقلاب در تلاش است که مردم دیگر پشت سر حکومت دینی خود قرار نگیرند، گفت
مهدی شفیعی مدیر ادراه کل هنرهای نمایشی در آستانه برگزاری هیجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، پی
کتاب «نشانه‌های ظهور او» اثر محمد خادمی شیرازی یکی از آن آثاری است که بر اساس مستندات به تبیین نشانه
با آمدن صالحی احتمالاً معاونت هنری و فرهنگی تغییری نخواهد داشت.
حرم مطهر امام جواد(ع)
رهبر معظم انقلاب می‌فرماید: درس بزرگ امام جواد(ع) به ما این است که وقتی در مقابل قدرت‌های منافق و ری
این مطلب ۲۶۷۹ بار خوانده شده
مرحله اول پروژه تحقیقاتی «طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده برای انتقال پیام انحراف از مسیر به سایر رانندگان» در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با موفقیت انجام شد.

ساخت سیستم هشداردهنده انحراف از مسیر به سایر رانندگان

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حمیدرضا مختاری نیا مدیر گروه ارگونومی دانشگاه، درباره این پروژه گفت: این پروژه در نوع خود حیطه ای از دانش ارگونومی است که می تواند مسیر تحقیقات آتی در حوزه ایمنی ترافیک و رانندگی را هموارتر سازد.
نسخه مناسب چاپ

بنا بر نظر دکتر مصطفی پویاکیان سرپرست تیم تحقیق، طراحی و ساخت سیستم هشداردهنده ای که بتواند پیام انحراف از مسیر را به درستی به سایر رانندگان انتقال دهد، یک نوآوری و ایده ای خلاقانه  است که نمونه مشابه داخلی و خارجی آن وجود ندارد.

وی اظهار داشت: وجود چنین سیستم هشداردهنده ای قادر خواهد بود با ارسال پیام هشدار «انحراف از مسیر» از جانب خودرویی که راننده آن بی توجه، حواس پرت و یا خواب آلوده است، در پیشگیری از مرگ و مصدومیت رانندگان و سرنشینان سایر خودروها نقش بسزایی ایفا کند.

پویاکیان یادآور شد: در حال حاضر سیستم های هشداردهنده متنوعی برای آگاه سازی شخص راننده خاطی از رفتارهای مخاطره آمیز خود، طراحی و ساخته شدند که یکی از انواع آنها هشداردهنده انحراف از مسیر است.

وی افزود: اخیراً شرکت های خودروسازی معتبر خارجی در محصولات خود این هشداردهنده را به شکل سیستم های پیشرفته کمک راننده (Advanced Driver Assistance Systems) و برای هشدار به شخص راننده بی توجه، حواس پرت و خواب آلوده تعبیه کرده اند. اما هیچ سیستم هشداردهنده ای برای آگاه سازی سایر رانندگان از رفتار مخاطره آمیز «انحراف مسیر» راننده، طراحی و ساخته نشده است.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: حتی در بررسی مطالعات موجود، مطالعه مشابهی در این خصوص در سطح ملی و بین المللی تا کنون ارائه نشده است. مرحله نخست از این پروژه تحقیقاتی  تحت عنوان «طراحی و ارزیابی ویژگی های شناختی شش نماد هشداردهنده متحرک برای انتقال پیام انحراف از مسیر به سایر رانندگان»  با موفقیت انجام شد.

وی گفت: در این مرحله شش نماد هشداردهنده متحرک طراحی شدند و از طریق سه روش متفاوت بر پایه فاکتورهای مؤثر در شناخت و ادراک انسان ها مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دکتر پویاکیان ادامه داد: با توجه به همسو شدن نتایج هر سه روش در ارزیابی نمادها، در نهایت یک نماد به عنوان نماد برتر بنابر نتایج ارزیابی های صورت گرفته توسط جامعه رانندگان مورد مطالعه، انتخاب شد.

وی ابراز امیدواری کرد : با توجه به نتایج مطلوبی که در گام نخست این پروژه تحقیقاتی بدست آمد، مراحل بعدی با روند سریع تری پیشرفت کند و در مدت زمان قابل قبولی نتیجه نهایی به صورت محصول عرضه و تجاری سازی شود.

به گزارش مهر، این پروژه توسط هادی مداحی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته ارگونومی به سرپرستی دکتر مصطفی پویاکیان و با همکاری اعضای تیم تحقیق گروه ارگونومی انجام شده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.